fbpx

Hingamise olulisus.

Miks tasub hingamisele tähelepanu pöörata?
​Tôsi, ilma ju ei saa. Kuid lisaks sellele, et sisse hingamisel toimub hapniku imendumine verre ja välja hingates väljutatakse verest süsihappegaas, on ka teisi füsioloogilisi vajadusi, miks seda kvaliteetselt teha. Toon siinkohal mõned elulised põhjused ära.

Kvaliteetne hingamine rahustab närvisüsteemi. Lihased lõõgastuvad ning aktiveerub parasümpaatiline närvisüsteemi osa, mis tagab vere liikumise seede- ja sigimiselundkonda ning soodustub õnnehormoonide teket. Seedimine ja ainevahetus paraneb ning enesetunne muutub rahulikumaks ja rõõmsamaks. Seedimise aktiveerumisele aitab kaasa diafragma ûles-alla liikumine, mis justkui masseerib ehk tekitab siseorganites liikumise.

Hingates sügavalt lastes roietel avaneda ning kopsu alumistel osadel täituda ja laieneda, aitad kaasa sellele, et kopsu ei koguneks lima, mis pindmisel hingamisel võib tekkida. Lima tekkel on oluline roll põletike tekkimisel. Tihtilugu juhtub seda nt voodihaigetega, kes hingavad vaid kopsu ülemiste osadega ning see viib kopsupõletiku tekkeni. Tehkem hingamisharjutusi selle ennetamiseks.

Kasutades nn külghingamist, mis laiendab roidekorvi, muutuvad roietevahelised lihased elastsemaks ja säilib lülisamba rinnaosa loomulik ja vajalik liikuvus. See aitab kaasa ka alaselja heale olukorrale.
Sügav hingamine soodustab lülisammast toetavate lihaste lõõgastumist ka kaua ühes asendis püsides ja seljavalude korral.

Kvaliteetne hingamine hoiab kaela- ja õlavöötmelihased pingevabana ja füüsilised sooritused paranevad. Nt maratonijooksja suudab hoida head kehaasendit lõpuni ja väldib sellega lihaspingeid.
Erinevad organismi osad on omavahel seotud ning üks mõjutab teist ja vastupidi. Suutes hoida pingevabadust ja head liikuvust kaelas ja õlavöötmes, paranevad ka nt hambaprobleemid paremini, sest verevarustus selles piirkonnas on hea.

Loodan, et said väheke mõtteainet ja meeldetuletust. Parim, mida sa ka siis enda jaoks teha saad, kui sul liikumiseks aega napib, on kvaliteetne hingamine.

Jaga:

Rohkem:

Sinu keha räägib sinuga!

Meie kasutuses on imeline ja väga kohanemisvõimeline organism. Meie keha teeb kõike seda, mida meil mõttesse tuleb ning ka seda, mida me ei oska teadlikult reguleerida.

Õnneseisund.

Joseph Pilatesel on tuntud ütlus “Everyone is the architect of his own happiness”, mille sõnum ühtib vanasõnaga “Igaüks on oma õnnesepp!”.
Kas õnneseisund ja elurõõm tähendavad pidevalt õnnelik ja rõõmus olemist? 

Missugune on hingamise ja vaagnapõhjalihaste vaheline seos?

Hingamine on miski, mida me teeme pidevalt ilma sellele mõtlemata alates sünnihetkest kuni maisest elust lahkumiseni. Hingamine ei ole oluline vaid seetõttu, et see hoiab meid elus vaid selle kvaliteet mõjutab ka meie kere- ja vaagnapõhjalihaste head toimimist.

Pilates valikaine kursusena koolis.

See oli 2017. aastal, kui ühel Kehra Gümnaasiumi üritusel astusin direktorile ligi ning pakkusin Pilatest valikaine võimalusena. Direktorile see mõte meeldis ning juba järgmisel aastal alustasime 8 tüdrukuga teekonda Pilatese maailmas.

Kas sul on küsimusi?

TERE!

Konto tegemiseks registreeri ennast ühele kursusele.