Tôsi, ilma ju ei saa. Kuid lisaks sellele, et sisse hingamisel toimub hapniku imendumine verre ja välja hingates väljutatakse verest süsihappegaas, on ka teisi füsioloogilisi vajadusi, miks seda kvaliteetselt teha. Toon siinkohal mõned elulised põhjused ära.
Kvaliteetne hingamine rahustab närvisüsteemi. Lihased lõõgastuvad ning aktiveerub parasümpaatiline närvisüsteemi osa, mis tagab vere liikumise seede- ja sigimiselundkonda ning soodustub õnnehormoonide teket. Seedimine ja ainevahetus paraneb ning enesetunne muutub rahulikumaks ja rõõmsamaks. Seedimise aktiveerumisele aitab kaasa diafragma ûles-alla liikumine, mis justkui masseerib ehk tekitab siseorganites liikumise.
Hingates sügavalt lastes roietel avaneda ning kopsu alumistel osadel täituda ja laieneda, aitad kaasa sellele, et kopsu ei koguneks lima, mis pindmisel hingamisel võib tekkida. Lima tekkel on oluline roll põletike tekkimisel. Tihtilugu juhtub seda nt voodihaigetega, kes hingavad vaid kopsu ülemiste osadega ning see viib kopsupõletiku tekkeni. Tehkem hingamisharjutusi selle ennetamiseks.
Kasutades nn külghingamist, mis laiendab roidekorvi, muutuvad roietevahelised lihased elastsemaks ja säilib lülisamba rinnaosa loomulik ja vajalik liikuvus. See aitab kaasa ka alaselja heale olukorrale.
Sügav hingamine soodustab lülisammast toetavate lihaste lõõgastumist ka kaua ühes asendis püsides ja seljavalude korral.
Kvaliteetne hingamine hoiab kaela- ja õlavöötmelihased pingevabana ja füüsilised sooritused paranevad. Nt maratonijooksja suudab hoida head kehaasendit lõpuni ja väldib sellega lihaspingeid.
Erinevad organismi osad on omavahel seotud ning üks mõjutab teist ja vastupidi. Suutes hoida pingevabadust ja head liikuvust kaelas ja õlavöötmes, paranevad ka nt hambaprobleemid paremini, sest verevarustus selles piirkonnas on hea.
Loodan, et said väheke mõtteainet ja meeldetuletust. Parim, mida sa ka siis enda jaoks teha saad, kui sul liikumiseks aega napib, on kvaliteetne hingamine.