Olen sageli kuulnud, et peljatakse Pilatese treeninguid selle tehnilisuse pärast. Tegelikult aga ei ole selleks üldse põhjust. Pilatese treeningmeetod on väga personaalne ja tehniliseks teeb selle see, et sageli ei alusta me treeninguid kohe harjutuse täisvariandis vaid hakkame selle poole tasapisi liikuma vastavalt treenija omadustest ja võimetest. Kuna kõik inimesed on erinevad nii kehadelt kui meeleliselt, siis ongi kõige tulemuslikum treeningute viis individuaaltreening, kus Pilatese treener keskendub konkreetse treenija kehale, tema vajadustele ja eesmärkidele ning vastavalt sellele, kuidas toimub treenija tugevamaks, painduvamaks ja osavamaks arenemine toimub ka harjutuste raskusastmete ja keerulisuse valik.
Harjutus Sada on kõige tuntum Pilatese harjutus. Harjutuse nimetus tuleneb sellest, et rütmilisest hingamisest ja koordineeritud liigutustest koosnev tsükkel kestab 10 kordust ja seda skeemi korratakse 10 korda nii, et kokku tuleb 100. See on soojendusharjutus, mis valmistab keha ja ka meele eelseisvaks treeninguks ette. Rütmilised liigutused ja aktiivse hingamise kaasamine stimuleerib südame- ja veresoonkonda ja kopsude tööd ning soojendab kerelihaseid. Lisaks kehalisele ettevalmistusele luuakse rütmilise hingamisega ka kohalolek ning fookuse seadmine meelele.
Harjutus Sada võib anda ka vastupidiseid tagajärgi, kui kõik elemendid pole paigas- võimalik, et oled isegi tundnud kõhulihaste harjutusi tehes, kuidas kael läheb pingesse ja õlad kerkivad üles. Et ebameeldivusi vältida, siis tuleks alustada ettevalmistavatest harjutustest, mis õpetavad, kuidas kasutada oma keha nii, et pingeid ei tekiks. Alati võid harjutuse endale lihtsamaks teha langetades põlvedest kõverdatud jalad matile ja hoides pea maas või pea alla asetatud padjal. Mida tugevamaks muutuvad kõhulihased, seda enam saad hoida end C-kumeruses.
Harjutus Sada täisversioon Reformeril näeb välja niisugune:
Et selleni jõuda ehk selleks, et oleksid selliseks soorituseks turvaliselt valmis, tuleb alustada aga hoopis kaugemalt ehk ettevalmistavatest harjutustest. Vastasel juhul on kaela- ja õlavöötme pinged ning seljavalu suure tõenäosusega garanteeritud. Kuna meie organism on tervik ja holistiline süsteem, siis lisaks kehalisele arengule arvestada ka vaimset valmisolekut ning närvisüsteemi kohanemist koormuse tõusuga.
Rühmas või videode järgi treenides ei saa küll treener juhendada personaalselt sind, kuid teeb seda nö keskmise tuletise järgi. Treeneri verbaalsed juhised loovad teadlikkuse ka meeles ning oskus oma keha kasutuseks iga treeninguga kasvab. Tekib oskuslik valik otsuste tegemisel nt kas langetada harjutuse soorituse ajal pea matile või tõsta see üles.
Selline treenimise metoodika loob turvalise arengu. Mida tugevam ja vastupidavam on vundament kehateadlikkuse ja kerelihaste tugevuse näol, seda tulemuslikum on ka areng. Areng sõltub aga iga inimese vajadustest ja eesmärkidest. Kõigil ei ole vaja jõuda ülalolevas videos Sada soorituse asendini, kuid kui selleks on soov, siis seda on võimalik järjepidevalt treenides saavutada.
Järgnevas videos näed kergemat varianti harjutusest Sada.
Pilatese treeningsüsteem on väga targalt kokku pandud. Seda praktiseerides saad tugevamaks, painduvamaks ja osavamaks. Kui palju täpselt, oleneb sinu enda panusest selle praktiseerimisse. Peljata ei tasu. Tule ja proovi!