fbpx

Miks pilates?


​Pilates on treening- ja hingamise süsteem,
mis arendab keha ühtlaselt, korrigeerib kehahoiakut, taastab elujõu, elavdab vaimu ning tõstab tuju.
Pilates on enam kui rida harjutusi- see on ellu suhtumine ja filosoofia.
Treeningsüsteem mõjutab kogu inimese olemust, keha ja hinge. See aitab märgata ja olla teadlik muutustest,
mis meis erinevatel tasanditel toimub.Need muutused võivad olla positiivsed (tõusnud energiatase, tervise paranemine)
või negatiivsed (stressi taseme tõus, vaevused).

Pilatese positiivne efektiivsus seisneb treeningsüsteemi põhialustes mitte harjutustes ja abivahendites, mida kasutame. See on keha ja meele süsteem, mis ei paranda vaid mõõdetavaid omadusi inimese kehas, milleks on jõud, liigutuste ulatus ja vastupidavus vaid pöörab tähelepanu ka teadlikkusele, tasakaalule, kontrollile (vastutuse võtmine), efektiivsusele, kvaliteedile, funktsionaalsusele ja harmooniale.
Pilatesel on positiivne mõju meie elu igasse valdkonda.

Füüsiline liikumine on õnneliku elu alus.
Längus õlad <-> kurb tuju -> sirutad selja -> tuju paraneb,
Saame tunde üht emotsiooni korraga. Keha mõjutab vaimu ja vastupidi.
Äratades üles tuhanded apaatsed lihasrakud, äratame üles ka tuhanded apaatsed ajurakud.

Minu enda eelistus on Pilatese treeningsüsteemi nimetada Kontroloogiaks, mis annab selle olemuse selgemalt edasi ja mis originaalis liikumissüsteemi väljatöötaja Joseph Pilatese poolt selle nimeks ka sai. Tema surma järgselt nimetati tõhus liikumissüsteem selle looja auks Pilateseks. Kasutagem siin kirjutises siiski levinumat nime.

Pilatese treeningsüsteemi kõrgemateks teesideks on
* keha, vaimu ja hinge vahelise suhte tasakaalu loomine ja koordineerimine ehk
pidevalt nende vahelise suhte reguleerimine
* loomuliku sisemise rütmi saavutamine arvestades kõiki alateadvuslikke toiminguid
* loodusseaduste rakendamine igapäevaellu

Lisaks on põhialused, mis on olulised hoida meeles iga harjutust sooritades, treeningule üldiselt mõeldes ning mis kanduvad järjepidevalt treenides igapäevaellu:
* keskendumine – kohalolu hetkes
* keskendamine – teadlikkus iseendast ja oma keha teadlik kasutamine
* kontroll – fookuse viimine olulisele
* täpsus – teadlikkus, kus oled ja kuhu liigud
* hingamine – sisemise rütmi loomine ja teadvustamine
* sujuvus – voolav kulgemine füüsilisel ja vaimsel tasandil, harmoonia.

Pilates on ka ideaalne tugitreening teistele spordialadele, body & mind praktikatele ning igapäevastele toimingutele.
​See sobib sulle ka siis, kui sa väga spordilemb ei ole, kuid soovid end siiski hästi, valuvabalt ja toonuses tunda.

Erinevalt levinud arvamusele, et Pilateses tegeletakse peamiselt venitustega, on tegemist siiski lihastreeninguga, mis sobib nii tipp- ja tervisesportlasele, rühihäirete ja valude vältijale kui ka vigastusest taastujale.
Klassikaline Pilatese treeningsüsteem arvestab inimese individuaalseid vajadusi ning harjutused on kohandatavad vastavalt inimese vajadustele.

Pilates annab sulle hea kehatunnetuse ja teadlikkuse, kuidas keha sinu vajadustest lähtuvalt turvaliselt liigutada ja igapäevaselt head enesetunnet silmas pidades kasutada. Pilatese treeningus aktiveerid nii suured lihased ehk mobilisaatorid kui ka süvalihased ehk stabilisaatorid.

Õpid looma koostööd hingamise ja liigutuse vahel. See õpetab sind ka teistel spordialadel ja pingutust nôudvates olukordades turvalisemalt ja tòhusamalt neid omavahel koordineerima.

Pilatese treeningutes toimub lihastes nii kontsentriline ehk kokkutõmbe kui ka ekstsentriline ehk pikenev lihastöö, mis vähendab vigastuste ohtu, sest lihased muutuvad elastsemaks kaotamata oma tugevust ja vastupidi ehk on tugevad kaotamata oma elastsust.

Pilates õpetab keskenduma ja tähelepanu fokusseerima olulisele. On ju esimene Pilatese pôhiprintsiip keskendamine ehk iseenda keskmesse tulek. See oskus tuleb sulle järjepidevalt treenides kaasa ka igapäevaellu, et oleksid oma toimingutes produktiivsem ning suudaksid vajadusel eristada olulist ebaolulisest.

Pilatese treeningsüsteem on kokku pandud nii, et keha ettevalmistus järgnevateks harjutusteks toimuks loogilist rada mööda. Arvestatud on nii füüsilisi väljakutseid kui ka närvisüsteemi vajadusi.
Lihtsalt seletades toimub nt ühes harjutuses teatud lihaste pingutus ja järgmises nende venitus. Lisaks sellele valmistatakse teatud lihasgrupid eelnevates harjutustes ette järgmistes harjutustes olevaks väljakutseks ehk märkamatult on kavasse sel moel programmeeritud juurdeviivad harjutused, mis on turvalise treeningu aluseks.
Närvisüsteemiga arvestamist võib seletada nii, et kui ühes harjutuses stimuleeritakse harjutuse iseloomust tulenevalt sümpaatilist närvisüsteemi osa, mis on nn võitle ja põgene iseloomuga, siis järgmise harjutuse soorituse ajal aktiveeritakse tasakaalu loomiseks parasümpaatiline närvisüsteemi osa, mis toob kaasa rahunemise.
Sel moel harmoonia loomise oskuse integreerid märkamatult igapäevaellu, mis tasakaalustab argielu väljakutseid ja ettetulevatesse probleemidesse suhtumist.

Olles kimpus tervisehäirega loob Pilates teadliku kehakasutuse ja võimaluse tuua oma ellu (tagasi) ka teised spordialad. Kindlasti leiad nn edulugusid internetiavarustest, kuid iseenda seljatrauma kogemusele toetudes saan sind julgustada proovima.
Ja paslik on siin ära tuua ka ühe treenija tagasiside:
“Mina isiklikult pöördusin Pilatese juurde tagasi seepärast, et tunnen valu ja kangust alaseljas. Kuna ma usun pigem endasse ja treenerisse rohkem kui meditsiini, siis minu valik on Pilates. Mõned treeningkorrad pärast pikemat pausi on minu otsust tõestanud ja toetanud igatpidi. Soovitan kõigile! Pärast treeningut on tunne energilisem ja liikumine kergem!!!”

Loomulikult on iga Pilatese treening ka veidi treeneri ehk Pilatese õpetaja nägu ja tegu. Ôpetaja seetõttu, et treening on arendava loomuga ehk alustad A-st ja B-st, et turvaline baas laduda, millelt hea edasi areneda. Sarnaselt nt keelekursusel osalemisega, kus alguses õpitavat keelt pursid ja hiljem räägid juba sujuvalt.

Sujuvus on muide Pilatese kuues põhiprintsiip. Sinna jõudes saad aru kui hea on see, et kord esimese sammu astusid.
​Karta ei tasu.
Alusta just nii nagu oled!

Kui tunned, et Pilates kônetab sind, siis võta julgesti ühendust.
Kodus treenimiseks olen loonud videotreeningud, mis leiad võimle kodus alalehelt.

Pille Trolla tel 5156757 e-mail pillepilates@gmail.com

TERE!

Konto tegemiseks registreeri ennast ühele kursusele.